Kobieta Przepołowiona

rysunki005

         Na kolejnej stronie  rzecz się komplikuje. Część w prawym dolnym rogu poprzez strzałkę odnosi się do strony poprzedniej czyli do Pająka z rogami. A zespół środka składa się z pająka w związku z motylem, z której to relacji rodzi się doniczka z kwiatkiem w okienku.

         Pozostałą część po obu stronach to już inna zagadka. Czy superego to istotnie dwugłowy orzeł z wężem w pysku?  I jaki ma to związek z Przepołowioną Kobietą? Zacznijmy od Przepołowionej.

         Na górze zwiewna kiecka jakiejś kobiety od pasa w dół (tu refleksja: kiedy byłam młodą dziewczynką moja mama mnie upominała: Kobieta powinna myć się także od pasa w dół) I ta dziewczyna od pasa w dół tańczy wśród kwiatków.

         Poniżej jednak widnieje dziewczęca główka i nóżki zadarte w górę. Miedzy Przepołowioną Kobietą a poprzednią stroną biegnie długa strzałka. Z tamtej, prawej, (obiektywnej, zdystansowanej, obserwacyjnej – jak ustaliła wnikliwa komentatorka ewazofia) od komentarza: seksualność znakiem innych wartości oficjalny wyraz strzałka prowadzi do przepołowionego dziewczęcia i notatki: indywidualny wyraz. Superego zaś, jako komentarz, zestawione jest z oficjalnym wyrazem. Poniekąd to zrozumiałe. Superego to cenzor; seksualność sama w sobie jest bzdetem, dopiero na służbie Oficjalnych Wartości uzyskać może nieco szacunku. Kiedy jednak strzałka wychyli się w stronę mniej oficjalną, najpierw aktywizuje frywolny taniec wśród kwiatków, niczym pracownice klubu Go-Go z różowymi parasolkami, które najbardziej chyba drażniły Ich Cenzorskie Moście; potem zaś uwagę kieruje na inne Fiki-Miki, już nie tak niewinne. Nie da się ukryć, iż ich bohaterka twardo ląduje pyskiem (tfu, przepraszam, brodą) na strzałce prowadzącej do strony poprzedniej, czyli Pająka z Rogami. Sugestia jest taka: Widzisz niecnoto, dokąd cię to zaprowadzi?

         Jednak świat nie jest tak prosty, jak się wydaje i ewoluuje czasem w przedziwnych kierunkach. Pająk z Rogami i pułapką może w swój włók pochwycić Pięknego Motyla powstałego z Przepołowionej Dziewczyny, co zaowocuje domem i rodziną z banalnymi kwiatkami w doniczce w okienku byłej panienki. Rysunek nosi podpis: Zespół środka. Czym był albo jest Zespół środka? Trudno orzec bez zapamiętania lektur, które były podstawą wykładu, a tych już dawno zapomniałam. Mogę tylko spekulować, że jest to miejsce (przestrzeń) pomiędzy oficjalnym, a indywidualnym wyrazem seksualności, czyli Rodziną, gdzie i wilk syty i owca cała; czyli można legalnie to i tamto. Zagadka tutaj tkwi w czymś innym, mimo, że znak zapytania postawiłam przy doniczce z kwiatkiem, stanowiącej jakby kropkę w pytajniku. Zagadką jest litera Zet pisana inaczej niż zwykle. Z ogonkiem. Nie jest to grecka zeta, ale coś zbliżonego do Z w cyrlicy. Widziałam takie Zet w starych dziewiętnastowiecznych listach czy dokumentach. Może ktoś wie, co oznacza ten znak, jakie jest jego pochodzenie i czego symbolem może być w przypadku tego rysuneczku. Symbol jest ważny, bo poprzedza go znak równania, stanowi więc jakby podsumowanie całego toku myślenia.

2 myśli w temacie “Kobieta Przepołowiona

Możliwość komentowania jest wyłączona.